Pharmatıp Satış İşlemleri

Nasıl satış yapabilirim?
Pharmatıp'de satış yapmak için herhangi bir mağaza ücreti yoktur, eczacılarımız ilan listeledikten sonra hemen satış yapmaya başlayabilirler. Alıcı eczacılarımız ürünleri kredi kartı ile satın alır ve kargoyla teslimat sonrasında onay ile birlikte para satıcı eczacımızın hesabına aktarılır. Tüm siparişler için fatura zorunludur. Satıcı eczacılarımız, Üyelik Sözleşmesi’nde de belirtildiği üzere, listeledikleri ürünün niteliğinden sorumludurlar.

Hangi ürünleri satabilirim?
Eczanelerde satılan tüm ilaç dışı ürünlerin satışı serbest olmakla birlikte, reçete ile satılan her tür ilacın satışı yasaktır. Detaylı listesi "Yasaklı Ürünler" başlığı altında inceleyebilirsiniz. Yasaklı bir ürünün satışı halinde ilan derhal silinecek ve ilan sahibi uyarılacaktır. İhlalin tekrarı halinde, Pharmatıp ilan sahibinin üyeliğini sonlandırma hakkını saklı tutar. 

Ürün listelerken nelere dikkat etmem gerekir?
Pharmatıp’de yer alan ürün bilgileri ile eklenen ilanın tutarlı olmasından satıcı eczacımız sorumludur. Pharmatıp ilan içeriği, miad, fiyat, vb. hiçbir durumdan sorumlu değildir. 

Hasarlı kargoların iadesinin satıcı eczacımız tarafından kabul edilmemesi halinde resmi mercilerce tahakkuk ettirilecek idari para cezaları, sözleşmesel, hukuki ve cezai sorumluluk için Üye’ye rücu etme hakkımız mevcuttur.

Pharmatıp ödemelerden komisyon alıyor mu?
Evet. Pharmatıp eczacıların düşük kar marjlarıyla çalıştığını bildiği için satıcı eczacıların ilanda belirttikleri fiyatlardan KDV dahil %7,08 komisyon alır. Bu oranın önemli bir bölümü güvenli ödeme hizmeti sağlayan aracı şirkete ve ilgili vergilere ödenmektedir. Kalan miktar ise Pharmatıp'un varlığını devam ettirebilmesi için alması gereken minimum orandır. 

Pharmatıp'da gelen ödemelerim güvende mi?
Kesinlikle. Pharmatıp kredi kartı ödeme altyapı desteğini Paytr şirketi tarafından almaktadır. Paytr Türkiye’nin en büyük ve en güvenilir ödeme kuruluşlarından birisidir. Tüm ödemeleriniz Pharmatıp’in ve Paytr’nin %100 güvencesi altında gerçekleşir.

Ödemeler ne zaman hesabıma aktarılır?
Ödeme tutarı, alıcı eczacımızın ürünlerin eline güvenli bir şekilde ulaştığını onayladığı ve teslim sürecine bir itirazı olmadığı takdirde, ‘Sipariş Tamamlandı’ aktif edildikten sonra 3 iş günü içerisinde ücret satıcının hesabına aktarılır.

Sattıklarım sayfası üzerinden tamamlanan siparişlerinizi görebilir, Hesap Hareketleri bölümünden ve Pharmatıp’den gönderilen e-postalarla ödemelerin hesabınıza ne zaman aktarıldığını takip edebilirsiniz.

Fatura kesmek zorunda mıyım?
Evet. Pharmatıp'de tüm satışlar için fatura kesmek ve sipariş ile birlikte göndermek zorunludur. Her ne kadar yasal olarak açık/kapalı fatura diye bir uygulama bulunmasa da piyasada kabul görmüş uygulama gereğince faturaları kapalı, yani kaşeyi alt kısma basarak gönderebilirsiniz.

Siparişimdeki ürün, stokumda kalmamış. Ne yapmalıyım?
Gelen siparişteki ürünlerin tamamını gönderemeyecekseniz, ilgili ürünün adedini düşürerek siparişi güncelleyebilirsiniz. Bu durumda güncellenen sipariş yeniden alıcı eczacımızın onayına gönderilecektir. Alıcı eczacımız güncellenen siparişi onayladığı takdirde ürünleri kargoya verebilirsiniz.

Eğer elinizde hiç stok kalmadıysa siparişi iptal edebilirsiniz. Bu durumda Pharmatıp Puanı'nızın olumsuz bir şekilde etkileneceğini unutmayın.

Alıcı eczacı eksik ürün teslim aldığını söylüyor, ama ürünleri eksiksiz gönderdiğime eminim. Ne yapmalıyım?
Alıcı eczacımız eksik ürün teslim aldığını Pharmatıp'a iletirse, ilk olarak satıcı eczacımızdan ürünleri paketlerken tuttuğu kamera kaydı istenir. Eğer kamera kaydı yoksa, satıcı eczacımız eksik ürün gönderdiğini ve sorunu en kısa zamanda çözeceğini kabul etmiş sayılır. Alıcı eczacımız, eğer isterse, süreci netleştirmek için kendi kaydını paylaşabilir. Pharmatıp, eksik ürün alıcı eczacımıza ulaştırılana kadar para aktarımınızı onaylamaz / durdurur.

Nasıl daha fazla satış yapabilirim?
İlanlarınızda çeşitliliği artırın; alıcı eczacılarımız genellikle çeşitli ürünleri birlikte satın almak istiyorlar.
Özel Kategoriler'in altında bulunan En Çok Satılan 7 Ürün'e göz atın; bunlar her zaman eczanede bulunması gereken ürünler olduğu için listenizde bulunması sipariş tutarını yükseltecektir.
İlanlarınıza fotoğraf eklemeye özen gösterin; fotoğrafı bulunmayan ilanların daha az satıldığını birçok kez gözlemleme fırsatımız oldu.
Bedava kargo kampanyası belirleyin; bu tutar ne kadar düşük olursa alım yapan eczacılarımız için o kadar ilgi çekici oluyor.
Listenizde bulunan ilanlardan en azından birinde en uygun fiyatı yakalamayı hedefleyin.